Odbieranie dzieci z przedszkola

Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo

I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola

  1. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych), lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo (pisemne upoważnienia do odbioru wydane przez rodziców stanowią dokumentację oddziału).
  2. Dyrektor na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej na początku roku szkolnego zobowiązuje nauczycielki do bezwzględnego przestrzegania oświadczeń o odbiorze dziecka z przedszkola.
  3. Rodzice składają pisemne oświadczenie w pierwszych dniach września na dany rok szkolny – przy pierwszym kontakcie rodzica z nauczycielem.
  4. Oświadczenie rodzica o odbiorze dziecka z przedszkola rodzice potwierdzają własnoręcznym podpisem.
  5. Pisemne upoważnienie powinno zawierać imię, nazwisko, numer i serię dowodu osobistego osoby wskazanej do odebrania dziecka z przedszkola.
  6. Dziecko może być odebrane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dowodu tożsamości.
  7. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
  8. Rodzice /prawni opiekunowie/ przyjmują odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez osobę przez nich upoważnioną.
  9. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub wyznaczonej osobie dyżurującej w szatni. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
  10. Nauczyciel lub wyznaczona osoba dyżurująca w szatni przyjmująca dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązana jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
  11. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
  12. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
  13. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
  14. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.

II. Odbieranie dziecka z przedszkola

  1. Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione. Wzór upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola stanowi załącznik nr 1 do karty zgłoszenie dziecka do przedszkola.
  2. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
  3. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
  4. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel, wyznaczona osoba sprawująca dyżur w szatni zobowiązana jest do wylegitymowania tej osoby.
  5. W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację.
  6. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
  7. Odbiór dziecka następuje w danej grupie do godziny: po obiedzie w godz. 12:30 – 13.00, po podwieczorku w godz. 15.00–16:00 (w zależności od grafiku pracy nauczycieli), a od godz. 16:00 do 17.00 w salach pracujących do godz. 17.00.
  8. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.
  9. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępcę .Z zaistniałego zdarzenia zostaje spisany protokół.
  10. Dyrektor informuje rodziców o terminie i czasie przyprowadzania i odbierania dziecka – na tablicy ogłoszeń dla rodziców i na pierwszym zebraniu z rodzicami.
  11. Rodzic przestrzega godzin punktualnego przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.
  12. W przypadku odbierania dziecka z ogrodu przedszkolnego, osoby odbierające dziecko są zobowiązane do osobistego poinformowania nauczyciela o zamiarze odebrania dziecka.
  13. Z powodów organizacyjnych oraz ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej liczby posiłków wskazane jest, aby późniejsze przyprowadzanie dziecka do przedszkola było zgłaszane osobiście lub telefonicznie w dniu poprzedzającym lub do godziny 9.00 w dniu spóźnienia.
  14. W Przedszkolu działa monitoring – obraz i głos osoby odbierającej dziecko jest przekazywany do poszczególnych grup. Nauczyciele mogą zidentyfikować osobę odbierającą dziecko. W szatni dyżurują pracownicy przedszkola.
  15. Szatnia jest miejscem przyprowadzania i odbioru dzieci, ze względu na ich bezpieczeństwo podczas ubierania, rozbierania się i porządkowania swoich rzeczy, rodzice nie prowadzą w niej spotkań i długich prywatnych rozmów.

Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola lub zgłoszenia się po dziecko osoby nie mogącej sprawować opieki

  1. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 17.00.
  2. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
  3. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola oraz skontaktować się z Policyjną Izbą Dziecka.
  4. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.

Zmiany do procedury wprowadza Rada Pedagogiczna po uzgodnieniu z Dyrektorem Przedszkola nr 274 i Radą Rodziców.

Dokumenty do pobrania:  Oświadczenie o odbiorze dziecka z przedszkola